Bozk od Boha: Extáza v živote kresťana 21. storočia

Autor: Milan Ivan | 6.11.2011 o 18:43 | (upravené 3.4.2019 o 10:59) Karma článku: 3,92 | Prečítané:  1196x

Rozhovor s Fr. Ricardo Argaňaraz  (http://www.ricardoarganaraz.info), 75 ročným argentínskym katolíckym kňazom, zakladateľom medzinárodného misijného spoločenstva Koinonia. Fr. Ricardo, veľmi staré kresťanské porekadlo vraví,

1. Fr. Ricardo, chcem sa Vás opýtať niekoľko otázok o extáze (vytržení) v živote kresťana z 21. storočia. Extáza (vytrženie) sa spomína napríklad v Novom  Zákone v Skutkoch 10:9-11, keď Peter upadá do extázy počas toho ako sa mu pripravovalo jedlo a on: "Videl otvorené nebo a z neho akoby niekto spúšťal plachtu uviazanú za štyri rohy..."

Z tejto ale aj iných biblických citácií sa zdá, že extáza je veľmi intímna skúsenosť s Bohom, ktorá často prichádza spolu s konkrétnym zámerom, Boh predáva príjemcovi Jeho odkaz, Jeho konkrétne inštrukcie a zvyčajne mu ukáže alebo povie svoju konkrétnu vôľu alebo misiu, ktorú žiada, aby príjemca vykonal.

Môžete nám prosím povedať čo si myslíte o extáze vo všeobecnosti?
 
Drahý Milan, veľmi rád Ti odpoviem na tvoje otázky/neistoty, ktoré máš v súvislosti s  extázou.
Extáza je modlitba, a ide o obdobie, v ktorom je tvoja láska ku Kristovi veľmi posilnená, vyzdvihnutá. Jedná sa o obdobie, v ktorom sa Láska, ktorá je vyliata v našich srdciach skrze Ducha Svätého, dostane do tak silného bodu, že nechá”vyjsť” toho, ktorý sa modlí a miluje, smerom k tomu, ktorý je milovaný, v tomto prípade Krista. Je to prirodzený vývoj lásky, ktorá je silou, ktorá musí dosiahnuť objekt svojej lásky, teda milovaného, a nezastaví sa až do vtedy, kým ho nedosiahne a nájde v ňom svoj odpočinok. A toto bude teda možné v plnosti až v Raji: keď subjekt, ‘ten ktorý sa modlí’ a ktorý miluje, bude vidieť Krista tvárou v tvár a bude Ho môcť ‘vlastniť’ v plnosti, byť Ním priam posadnutý, bez sprostredkovateľa a priamo. A ak chceme použiť nejakú symboliku, môžme povedať, že je to úplná a kompletná nahota. Extázu môžme prirovnať k vode, ktorá začína robiť glu-glu-glu, pretože už dosiahla 100 stupnov, teda bod varu.
 
2. Zažívajú veriaci 21. storočia extázu rovnako ako to bolo v prvej cirkvi?
(v mojom kresťanskom okolí som o mnohých nepočul)
Poznáte nejakých súčasných veriacich kresťanov, ktorí zažívajú extázu?
Sú títo veriaci väčšinou vysoký duchovný hodnostári a veľmi skúsení vysoko duchovní veriaci, alebo sa to môže stať aj normálnym veriacim?
 
Extáza je normálna etapa života autentického kresťana, a v histórii Katolíckej Cirkvi počas všetkých storočí máme nespočetné príklady bratov a sestier, ktorí zakúsili extázu.V 21. storočí máme veľmi veľa príkladov medzi ktorými sú: kňazi, zasvatení bratia a sestry, manželské páry, mladí ľudia. Ja osobne poznám veľa takýchto ľudí. Je velmi veľa mám a otcov, ktorí sa úplne oddali svojim deťom (ich výchove) a ktorí zakúsili počas osobnej modlitby extázu. Je dôležité vedieť, že extáza je etapou v modlitbe, v sile lásky a že nie vždy má za cieľ ukázať Božiu vôľu, alebo poukázať na nejakú špeciálnu misiu daného človeka. Pretože opakujem jedná sa o normálne obdobie v raste (v dospievaní) kresťanskej lásky.
 
3. Svätá Teréria od Ježiša píše vo svojom životopise o jej skúsenostiach s extázou veľmi priamym a otvoreným spôsobom a veľmi detailne. Z jej životopisu a a jej ostatných kníh sa zdá, že hlboká modlitba, špeciálne tichá modlitba a hlboká kontemplácia vedie ku skúsenostiam extázy. Napriek tomu vidíme, že sama píše, že extáza je niečo čo môže dať iba Boh, len sa to samo stane a stane sa to väčšinou vtedy, keď to my sami ani nechceme a nedá sa to nijak kontrolovať.
Z rôznych životopisov Svätého Františka z Assisi vidíme, že jeho život obsahoval dve základné fázy: 1. fáza samoty a hľadania Božej tváre v modlitbe a pôste a len potom fáza 2. fáza evanjelizácie: ohlasovanie evanjelia, dobrej správy o Ježišovi neveriacim.
Myslíte si, že pevná viera, zapálená láska, skombinovaná so samotou – dlhé pôsty a intenzívne modlitby v osamení pred Bohom môžu viesť k skúsenosti extázy?
 
Svätý František z Assisi, Svätá Tereza z Avily a všetci ostatní svätí Katolickej cirkvi mali skúsenosť s extázou, pretože opakujem, je to normálne dospievanie lásky. Dokonca sa nejedná iba o extázu tých, ktorí sú vyhlasení za svätých, ale extáza je prítomná aj v živote normálnych ľudí, ktorí žijú úplne normálny život. V kresťanskom živote sú momenty, kedy prevažuje aspekt vnútorného boja, kedy musíme praktikovať vnútornú disciplínu nato, aby sme vyhrali nad sebou samími a tiež sú momenty, v ktorých prevažuje skúsenosť z toho, že sme vedení Duchom Svätým. V momente, keď ideme ohlasovat evanjelium má tento skutok, podnietený láskou ku Kristovi a k bratom, za následok rast v láske a preto skôr či neskor dosiahneme bod keď budeme vytrhnutý zo seba, teda budeme v extáze. Extáza je vzácne ovocie lásky, ktoré sa potvrdzuje a uskutočňuje v modlitbe, ale existuje aj extáza lásky, ktorá slúži bratom. Napriklad Blahoslavená Matka Tereza z Kalkaty a tiež bratia a sestry, ktorí sa zasvätili s veľkou láskou službe chorým zakúšajú extázu lásky smerom k bratom a sestrám. Extaza, na ktorú si sa ma pýtal sa nachádza predovšetkým v živote modlitby, ale chcem znova zopakovať, že existuje extáza lásky, ktorá slúži bratom. Pre extázu, predovšetkým tú v modlitbe, sú nápomocné skutky askézy, ako je: pôst, nočné modlitby –  teda bdenie, ticho, samota, púšť….
 
4. Je extáza veriaceho v 21. storočí niečo podobné ako to popisuje Svätá Tereza od Ježiša?
 
Áno, samozrejme, o tom som sa už vyššie zmienil.
 
Ďakujem za Vaše odpovede Fr. Ricardo. Bola to pre mňa veľká česť.

 

 

Milan Ivan

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?