ZA ČÍNSKOU OPONOU - TAIWANSKÉ ŽENY: Sladké princezny.

Autor: Milan Ivan | 8.4.2019 o 8:05 | (upravené 18.6.2019 o 7:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  960x

Za čínskou oponou- nie všetko v Číne vidno na prvý pohľad,pozrite sa so mnou čo je schované a nevidno “Taiwanské ženy majú najsladší hlas zo všetkých čínskych žien. Je ako stekajúca mliečna čokoláda hladkajúca vztýčené mužské ego"

Píše sa rok 1794 a v Taipei sa konajú súbežne dve svadby. Na severe mesta sa koná svadba Hanských Číňanov a na juhu sa sobáši manželský pár pôvodných miestnych obyvateľov z kmeňa Pinpu. Obom nevestám aj ženíchom sa ligocú oči, žiaria šťastím, avšak nevesty čaká odlišný osud, ktorý im nadiktujú rozdielne zvyklosti ich kultúr. Ženy Hanských Číňanov sa musia vedieť mužom vždy podriadiť, presne podľa starého čínskeho príslovia: "Keď si dievča počúvaj otca, keď si žena poslúchaj manžela, keď ovdovieš poslúchaj svojich synov."   Naopak nevesta z kmeňa Pinpu bude mať v živote viac slobody ako jej čínska rovestníčka, jej postavenie bude relatívne rovnocenné mužovmu. Ktorá z nich bude v živote šťastnejšia? To sa uvidí neskôr.

“ Najsladší hlas, ópium pre mužov, snáď nie je nič podmaňujúcejšie ako toto. Sladké taiwanské princezny sú v tomto skutočne najlepšie. Podpísala sa pod to tradičná čínska hanská kultúra, v ktorej sú vychovávané. Odmalička im každý čínsky muž v ich blízkosti dáva najavo, že sú úžasnými princeznami. Toto galantné mužské chovanie spôsobilo, že sa ich nepoškvrnené jemné ženské črty v plnosti a nádhere takto zachovali v živej viditeľnej podobe pre každého z nás. ”

 

 

Taiwan je miesto kam sa v niekoľkých vlnách presunuli väčšie počty Číňanov z pevninskej Číny, ale kvôli odrezanosti Taiwanu od pevniny a úplne odlišnému politickému vývoju na tomto ostrove sa tu tradičná čínska hanská kultúra zachovala v jej prostote a čistote. 

Týka sa to aj žien. Keď sa započúvate do ich hovoreného prejavu, sú tieto ženy naozaj jemné a nežné ako ľaliové kvety povievajúce sa vo vetre, tak ako sa o nich píše v tradičnej čínskej literatúre. V tradičnej čínskej spoločnosti sa čínska žena približovala k tomuto ideálu nežnej kvetiny, s ktorou sa pohráva jemný vánok tým, že si zväzovala chodidlá, ktoré zostali malé a nedalo sa na nich poriadne chodiť, takže sa musela pri chôdzi kývať ako kvetina vo vetre… Dnes si ani Taiwanské ženy nezväzujú chodidlá - história ukázala, že to bol kultúrny omyl, tradicia skončila nepretrvala. Avšak jemný ženský rečový prejav pretrval a dnes môžete na Taiwane stretnúť tisíce krásnych spanilých princezien.

Nemusíte ich hľadať, stačí si ísť kúpiť kávu na stanici rýchlovlakov v Taipei a prihovorí sa vám krásna princezná s hlasom tak sladkým, že ak zavriete na chvíľku oči jej hlas vás zaručene prenesie do niektorej z čínskych rozprávok o nádherných princeznách.

(Autor je sinológ, článok je fikciou autora, avšak autor nepopiera, že pri návšteve mesta Tapei a skúmaní čínskej kultúry nájdete v článku veľké množstvo paralel s realitou. Tento článok je súčasťou série článkov o čínskych veľkomestách: ZA ČÍNSKOU OPONOU - nie všetko v Číne vidno na prvý pohľad. )

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.


Už ste čítali?