Najnovšia internetová celebrita v Shanghaji: “SHANGHAJSKÝ PROFESOR Z ULICE”

Autor: Milan Ivan | 17.4.2019 o 13:41 | (upravené 17.4.2019 o 23:08) Karma článku: 1,93 | Prečítané:  647x

Často ho opisujú ako bezdomovca so zanedbaným vzhľadom, ale s kultivovanou dušou, človeka, sporo a špinavo oblečeného, ktorý však trávi všetok svoj voľný čas čítaním a štúdiom čínskych klasikov.

Vlastným menom Shen Wei (沈巍), 52 ročný muž, ktorý sa narodil a aj vyrástol v Shanghaji. Posledné dve desaťročia strávil na uliciach Shanghaja zberom odpadkom a prespávaním na uliciach. Srdcia Shanghajčanov si získal svojimi názormi na život a literárnou rozhľadenosťou. Často ho opisujú ako bezdomovca so zanedbaným vzhľadom, ale s kultivovanou dušou, človeka, sporo a špinavo oblečeného, ktorý však trávi všetok svoj voľný čas čítaním a študiom čínskych klasikov, čo samo osebe vyžaduje minimálne znalosť staročínštiny. Avšak to čo sa Shanghajčanom na “profesorovi z ulice” páči najviac nie su jeho teoretické znalosti staročínštiny a schopnosť čítať knihy klasikov napísané týmto dnes už mŕtvym jazykom, ktorý môžeme pre nás Európanov prirovnať k našej latinčine, ale je to jeho postoj k odkazu čínskych klasikov o ktorom hovorí, múdrosť treba žiť, nie len sa s ňou zoznamovať. Páči sa im, že majú pociť, že je úprimný a hodnoty, ktoré sú všadeprítomné v čínskej duchovnej tradícii sa snaží vo svojom vnútri aj verne žiť.  Však posúďte sami, tu sú niektoré z jeho odpovedí, ktoré sú zaznamenané na videách a voľne dostupné na čínskom internete:

 

   

 

I.

"Poznáte čínske prirovnanie 草木皆兵 “keď aj tráva a stromy sa stanú tvojimi nepriateľmi”?Poznáš toto prirovnanie? Poznať ho poznáš, ale asi mi nebudeš vedieť na príklade vysvetliť čo prakticky znamená. Dovoľte mi, aby som povedal trochu kritickejší komentár:"

 

(V čínštine toto prirovnanie označuje stav mysle, keď človek vojde napríklad do tmavého lesa, alebo nepoznanej životnej situácie a zo strachu z nepoznaného okolo seba si začne namýšľať, že okolo neho sa nachádzajú monštrá a príznaky, aj keď tam nič také nie je, jeho rozrušená a ustráchaná myseľ spôsobí, že z obyčajného stromu a trávy sa stanú jeho nepriatelia.)

 

"Každý z nás má dnes mobil, mobil je niečo ako obrovská encyklopédia, ktorú máme stále na dosah, ale málokto z nás si dá tu námahu a skutočne aj ten mobil takto používa a stláča jednotlivé tlačítka, aby ho takto použil."

II.

"Nechcem k Vám byť neuctivý a ani arogantný, ale načo sem za mnou všetci chodíte? Ak sa chcete niekam v živote dostať choďte a čítajte knihy. Ale prísť sem za mnou? Pozrete sa na mňa a čo uvidíte. Uvidíte človeka takého istého ako som bol aj pred 20 rokmi. Prosím Vás."

 

III.

"Posledných dvadsať rokov sa obliekam, stravujem a ubytúvam, len z toho čo nájdem na ulici v smetných košoch tu v Shanghaji. Robím to nie preto, že by som si to nemohol dovoliť kúpiť, ale preto že som presvedčený, že je to obrovské plytvanie bohatstvom. Tie veci, ktoré nachádzam v smetných košoch sú úplne v poriadku, či už je to napríklad táto bunda, ktorú mám oblečenú a niekto ju vyhodil, prečo by sa mala vyrobiť druhá, to nie je správne, je to veľmi veľmi pomýlené, že sa toto deje. Alebo tá parená buchta, ktorú som si našiel v smetiaku dnes ráno, nič jej nebolo, niekto ju vyhodil len tak. A presne takto žijem už roky - nie, že by som nemohol ísť do obchodu, ale nechcem, je to vec môjho vlastného rozhodnutia."

 

 

Po troch mesiacoch a desiatkach až stovkách tisíc priaznivcov v Shanghaji sa v apríli 2019 situácia pána Shena profesora z ulice zmenila, dnes má už vlastné internetové konto, kde vysiela program pod svojím menom a aj jeho zovňajšok sa zmenil, už nebýva na ulici. Mnohí jeho praznivci si však kladú otázku: Majster Shen, je toto správne rozhodnutie?  

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?