Najnovšia internetová celebrita v Shanghaji: “SHANGHAJSKÝ PROFESOR Z ULICE”

Autor: Milan Ivan | 17.4.2019 o 13:41 | (upravené 17.4.2019 o 23:08) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  454x

Často ho opisujú ako bezdomovca so zanedbaným vzhľadom, ale s kultivovanou dušou, človeka, sporo a špinavo oblečeného, ktorý však trávi všetok svoj voľný čas čítaním a štúdiom čínskych klasikov.

Vlastným menom Shen Wei (沈巍), 52 ročný muž, ktorý sa narodil a aj vyrástol v Shanghaji. Posledné dve desaťročia strávil na uliciach Shanghaja zberom odpadkom a prespávaním na uliciach. Srdcia Shanghajčanov si získal svojimi názormi na život a literárnou rozhľadenosťou. Často ho opisujú ako bezdomovca so zanedbaným vzhľadom, ale s kultivovanou dušou, človeka, sporo a špinavo oblečeného, ktorý však trávi všetok svoj voľný čas čítaním a študiom čínskych klasikov, čo samo osebe vyžaduje minimálne znalosť staročínštiny. Avšak to čo sa Shanghajčanom na “profesorovi z ulice” páči najviac nie su jeho teoretické znalosti staročínštiny a schopnosť čítať knihy klasikov napísané týmto dnes už mŕtvym jazykom, ktorý môžeme pre nás Európanov prirovnať k našej latinčine, ale je to jeho postoj k odkazu čínskych klasikov o ktorom hovorí, múdrosť treba žiť, nie len sa s ňou zoznamovať. Páči sa im, že majú pociť, že je úprimný a hodnoty, ktoré sú všadeprítomné v čínskej duchovnej tradícii sa snaží vo svojom vnútri aj verne žiť.  Však posúďte sami, tu sú niektoré z jeho odpovedí, ktoré sú zaznamenané na videách a voľne dostupné na čínskom internete:

 

   

 

I.

"Poznáte čínske prirovnanie 草木皆兵 “keď aj tráva a stromy sa stanú tvojimi nepriateľmi”?Poznáš toto prirovnanie? Poznať ho poznáš, ale asi mi nebudeš vedieť na príklade vysvetliť čo prakticky znamená. Dovoľte mi, aby som povedal trochu kritickejší komentár:"

 

(V čínštine toto prirovnanie označuje stav mysle, keď človek vojde napríklad do tmavého lesa, alebo nepoznanej životnej situácie a zo strachu z nepoznaného okolo seba si začne namýšľať, že okolo neho sa nachádzajú monštrá a príznaky, aj keď tam nič také nie je, jeho rozrušená a ustráchaná myseľ spôsobí, že z obyčajného stromu a trávy sa stanú jeho nepriatelia.)

 

"Každý z nás má dnes mobil, mobil je niečo ako obrovská encyklopédia, ktorú máme stále na dosah, ale málokto z nás si dá tu námahu a skutočne aj ten mobil takto používa a stláča jednotlivé tlačítka, aby ho takto použil."

II.

"Nechcem k Vám byť neuctivý a ani arogantný, ale načo sem za mnou všetci chodíte? Ak sa chcete niekam v živote dostať choďte a čítajte knihy. Ale prísť sem za mnou? Pozrete sa na mňa a čo uvidíte. Uvidíte človeka takého istého ako som bol aj pred 20 rokmi. Prosím Vás."

 

III.

"Posledných dvadsať rokov sa obliekam, stravujem a ubytúvam, len z toho čo nájdem na ulici v smetných košoch tu v Shanghaji. Robím to nie preto, že by som si to nemohol dovoliť kúpiť, ale preto že som presvedčený, že je to obrovské plytvanie bohatstvom. Tie veci, ktoré nachádzam v smetných košoch sú úplne v poriadku, či už je to napríklad táto bunda, ktorú mám oblečenú a niekto ju vyhodil, prečo by sa mala vyrobiť druhá, to nie je správne, je to veľmi veľmi pomýlené, že sa toto deje. Alebo tá parená buchta, ktorú som si našiel v smetiaku dnes ráno, nič jej nebolo, niekto ju vyhodil len tak. A presne takto žijem už roky - nie, že by som nemohol ísť do obchodu, ale nechcem, je to vec môjho vlastného rozhodnutia."

 

 

Po troch mesiacoch a desiatkach až stovkách tisíc priaznivcov v Shanghaji sa v apríli 2019 situácia pána Shena profesora z ulice zmenila, dnes má už vlastné internetové konto, kde vysiela program pod svojím menom a aj jeho zovňajšok sa zmenil, už nebýva na ulici. Mnohí jeho praznivci si však kladú otázku: Majster Shen, je toto správne rozhodnutie?  

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?